Smog a wpływ na dziecko, ADHD i autyzm.

 Wyniki ostatnich badań naukowych mogą zjeżyć włosy na głowach przyszłych rodziców, bowiem ryzyko urodzenia dziecka z ADHD lub autyzmem przez kobiety, które podczas ciąży oddychają skażonym powietrzem, zwiększa się aż pięciokrotnie!

Specjalista dr Katarzyną Pietuch, ginekologiem z Kliniki INVICTA w Warszawie przekonuje że mamy w ciąży powinny unikać spacerów w okresach występowania smogu.
Zanieczyszczenia w powietrzu mogą powodować u nich m.in. zapalenie spojówek, problemy z górnymi drogami oddechowymi, zapalenie tchawicy czy zaburzenia pracy serca.

Dzieci, które narażone były na szkodliwe działanie zanieczyszczonego powietrza, często są mniejsze niż rówieśnicy. Mają problemy ze skupieniem i koncentracją. Ostatnie badania pokazują też związek pomiędzy autyzmem, ADHD a smogiem.
Badania naukowców z Uniwersytetu Columbia wykazały, że dzieci, których matki wdychały smog, pięciokrotnie częściej w wieku 3 lat wykazywały opóźnienia rozwojowe, w wieku 5 lat zmniejszenie ilorazu inteligencji, zaś w wieku 6 i 7 lat objawy lęku, depresji i problemy ze skupieniem uwagi. Okazuje się, że u dziecka w wieku prenatalnym, smog może nieodwracalnie modyfikować DNA
Dzieci narażone na smog aż trzykrotnie częściej zapadają na autyzm. Z pewnością autyzm nie jest wynikiem wyłącznie smogu, lecz wywołuje go szereg czynników, zwłaszcza genetycznych. Jednak naukowcy są zdania, że zanieczyszczenie powietrza ma bardzo duże znaczenie i może być jednym z decydujących czynników w rozwoju autyzmu. Dlatego tak ważne jest, żeby kobiety w ciąży unikały miejsc silnie zapylonych i nie przebywały na powietrzu w dniach smogowych, a w zamian jak najczęściej wybierały się na spacer np. po parku, dbały o czyste powietrze w domu i wybierały tylko sprawdzone produkty żywnościowe.

Kolejna ważna rzecz: dzieci mogą mieć gorzej wykształcone płuca, przez co zwiększa ryzyko wystąpienia chorób górnych dróg oddechowych.