Nowe badania potwierdzają istnienie ADHD!

Z badania opublikowanego na łamach „The Lancet Psychiatry” wynika, że ADHD to  zaburzenie, charakteryzujące się opóźnionym rozwojem pięciu ważnych obszarów mózgu.

ADHD jest to choroba definiowana jako zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Rozwija się u dzieci do 7. roku życia, z czasem jego objawy ustępują, lecz zdarzają się przypadki ADHD u dorosłych. Objawy ADHD to np nadmierna ruchliwość dziecka, brak koncentracji i zaburzenia emocjonalne.

Naukowcy z Holandii, za pomocą rezonansu magnetycznego, zbadali mózg 1700 osób z ADHD i 1500 osób zdrowych. Było to największe badanie jakie przeprowadzono w związku z ADHD do tej pory.
Na łamach wydania „Lancet Psychiatry” poinformowali, że w pięciu regionach mózgu zaobserwowano wyraźne różnice pomiędzy osobami z ADHD, a ich rówieśnikami bez tego zaburzenia. Są one widoczne szczególnie u dzieci. Zdaniem naukowców świadczy to o tym, że ADHD jest zaburzeniem związanym z opóźnionym rozwojem tych kilku konkretnych obszarów.

„Wyniki naszego badania potwierdzają, że ludzie z ADHD posiadają odmienną strukturę mózgu, co sugeruje, że ADHD to zaburzenie mózgowe. Mamy nadzieję, że w związku z tym ADHD przestanie być postrzegane w kategoriach etykietki przypinanej niegrzecznym dzieciom lub efektu złych oddziaływań wychowawczych.” – komentuje koordynatorka badania.