Nie szczepisz dziecka, możesz trafić przed sąd.

Pierwsze wnioski o ograniczenie praw rodzicielskich w Polsce.

14 czerwca w Sądzie Rejonowym w Inowrocławiu odbędzie się rozprawa rodziców 3-miesięcznej Wandy, której rodzice nie wyrazili zgodę na szczepienie tuż po narodzinach.

Rodzicom postawiono zarzut narażania dziecka na utratę zdrowia lub życia. Sprawę do sądu zgłosił Pan o nazwisku Tadeusz Dereziński, dyrektor przychodni Esculap w Gniewkowie.

Zawiadamiam o możliwości narażenia na utratę zdrowia i narażenia życia. Niech sąd zdecyduje, czy działania rodziców są dobre czy złe dla dziecka
-powiedział lekarz.

Rodziłam chora, moja starsza córka miała w tym czasie zapalenie oskrzeli i obawiałam się, że Wandzia też może mieć problemy ze zdrowiem. A wtedy szczepienie może zaszkodzić 
– powiedziała matka Wandy.

Dodatkowo kobieta ma złe doświadczenia ze szczepieniami u starszej córki, która po podaniu leku traciła przytomność oraz miała problemy z oddychaniem. Teraz neurolog odroczył dziewczynce szczepienia.

W ostatnich tygodniach do Sądu Rejonowego w Pile wpłynęły trzy takie zawiadomienia, ale sąd jak na razie wszczął tylko jedno postępowanie przeciwko rodzicom.

Próby ograniczenia władzy rodzicielskiej już wcześniej się zdarzały, ale ostatnio jest ich więcej 
– powiedziała Justyna Socha z ruchu STOP NOP.

Statystyki dotyczące niezaszczepionych dzieci:
2002 rok dzieci nieszczepionych było ok 2 tys
2013 rok ok 7 tysięcy
2014 rok ok 12 tysięcy
2015 rok  16 tysięcy
2016 rok aż 23 tys dzieci nie zostało zaszczepionych.

Do tej pory nad rodzicami wisiała groźba grzywny, czy teraz  zamiast kar finansowych będą sprawy kierowane do sądu?
Rodzicom w takim przypadku grozi przyznanie kuratora, ograniczenie praw rodzicielskich a nawet w skrajnych przypadkach odebranie dziecka.

Komentarze